Konstytucja, Europejska Konwencja Praw Człowieka, prawa człowieka, prawo konstytucyjne

Tematyka: Konstytucja, Europejska Konwencja Praw Człowieka, prawo konstytucyjne i prawa człowieka wobec aktualnych wydarzeń

środa, 30 listopada 2011

Konwencyjny przegląd prasy: kara śmierci a ETPCz cd.


Temat kary śmierci chyba nie został przez nikogo na poważnie odebrany, gdyż wraz z krótkim wzlotem, szybko przeminął. Acz ze zdziwieniem odnotowuję artykuł Marka Jurka, który polecam:
Terroryzm a wolność słowa - nowy wyrok ETPCz


Najciekawszym z wczorajszych wyroków jest Kılıç i Eren p-ko Turcji (skarga nr 43807/07). Trybunał uznał Turcję winną naruszenia art. 10 Konwencji. Skarżący zostali skazani na karę pozbawienia wolności (zamienioną później na karę grzywny) za okrzyki wspierające Abdullaha Öcalana, lidera PKK (Partiya Karkerên Kurdistan, Partia Pracujących Kurdystanu). Podstawą miało być publiczne (podczas demonstracji) wspieranie organizacji zakazanej w Turcji.

Aktualny symbol PKK


Drugie dno sprawy
Sprawa mogłaby się wydawać dość klarowna, a rozstrzygnięcie o naruszeniu za uzasadnione. ETPCz pominął okoliczność, iż zgodnie z Decyzją Rady 2011/430/WPZiB z dnia 18 lipca 2011 r. KPP jest uznawana przez Unię Europejską za organizację terrorystyczną . W samym wyroku mowa jest wyłącznie o tym, iż jest to organizacja zakazana w Turcji. Trybunał nie podał przyczyn, dla których KPP stał się  organizacją „pozasystemową”.  

Flaga PKK używana do 1995 r. ETPCz nie zwrócił uwagi na istotne rozróżnienie: zupełnie inny jest walor i wymiar zakazu funkcjonowania partii politycznej aniżeli zakazywania stowarzyszeń lub innych organizacji
[Zob. decyzję Rady:
 http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?mode=dbl&lang=pl&ihmlang=pl&lng1=pl,en&lng2=bg,cs,da,de,el,en,es,et,fi,fr,hu,it,lt,lv,mt,nl,pl,pt,ro,sk,sl,sv,&val=577174:cs&page=]

Przegląd prasy: dzisiejszy wyrok p-ko Polsce

Dziś, 29 listopada, zapadł wyrok ws. Giszczak p-ko Polsce (skarga nr 40195/08). Sprawa bulwersująca. Pod względem stanu prawnego nie jest przełomowa, więc ze zreferowanym stanem faktycznym polecam zapoznać się w prasie: http://bit.ly/t7DZDe


Fot. na podstawie http://www.tvn24.pl/-1,1726165,0,1,nie-zobaczyl-umierajacej-corki-poskarzyl-sie-polska-przegrala,wiadomosc.html

wtorek, 29 listopada 2011

Konwencyjny przegląd Internetu - apelacja RPO

By zdynamizować bloga, dokładam nową formę w postaci krótkiego prezentowania informacji pojawiających się w sieci.

Natrafiłem na informację o złożeniu przez Rzecznik Praw Obywatelskich apelacji od postanowienia SO w Warszawie symboli NOP: http://bit.ly/v8USPI

Źródło: http://bit.ly/v8USPI

Nie rozumiem tylko dlaczego na stronie został zamieszczony wyłącznie abstrakt wystąpienia RPO. Z punktu widzenia PR-owego/komunikacji zamieszczanie abstraktów z pewnością dużo daje. Tylko że najciekawsza byłaby sama apelacja i sposób użycia w niej argumentów.

Skoro klasycznie strasburski argument o "chilling effect" jest zestawiany z art. 54 Konstytucji, to jest to materia konwencyjnie istotna.

Energia atomowa w Polsce a Europejska Konwencja Praw Człowieka I


Na krótkiej liście miejscowości branych pod uwagę dla pierwszej polskiej elektrowni  atomowej znalazły się: Żarnowiec (powiat pucki), Gąski (powiat koszaliński) oraz Choczewo (powiat wejherowski). Pewne jest to, iż elektrownia powstanie na Pomorzu. Projekt PGE S.A. nabrał w piątek wyraźnych kształtów.

Czy i w Polsce będzie dochodzić do protestów, w których żadna ze stron nie przebiera w środkach?
                                                                                                                           

sobota, 26 listopada 2011

Kiedy władze publiczne mogą, a kiedy powinny pozbawiać życia?


Mimo planów na zupełnie odmienną tematykę wpisu (status prawny orzeczeń ETPCz), nie sposób nie zareagować na temat kary śmierci, który wypłynął w piątek w debacie publicznej.

Czy Goya odnalazłby i obecnie we współczesnych sposobach wykonywania kary śmierci odpowiedni temat dla swych obrazów?    

Podstawa prawna!
Pomysł wprowadzenia kary śmierci w demokratycznym państwie prawnym wymaga projektów ustaw, które nie zostały przedstawione. O ile rozszerzanie granic obrony koniecznej dla obywateli (albo możliwości używania broni palnej przez funkcjonariuszy publicznych) wiąże się z jednokrotną interwencją ustawodawczą, to każdy z tych przypadków jest następnie indywidualnie oceniany: czy mieliśmy do czynienia z obroną konieczną, przekroczeniem obrony koniecznej, nieumyślnym spowodowaniem śmierci, czy też wprost z zabójstwem?

piątek, 25 listopada 2011

Etpcz.eu panaceum na zalew informacji ze Strasburga?


139.650. Ta liczba nie oddaje wcale ilości spraw, które zostały rozpatrzone przez Trybunał od momentu jego powstania. Wręcz przeciwnie. Jeżeli 1 stycznia 2011 r. 139.650 spraw czekało na rozpoznanie, to truizmem byłaby diagnoza o niewydolności systemu strasburskiego i naruszaniu przez sam Trybunał prawa do rozpoznania sprawy w rozsądnym czasie (art. 6 ust. 1 Konwencji) - nie tylko dlatego, że zakres obowiązywania Konwencji nie rozciąga się na funkcjonowanie Trybunału. Ze względu na czysty konformizm nadmierne skupienie uwagi nad tym fenomenem nie prowadziłoby do zbyt wielu rezultatów.

Dołóżmy do tego jeszcze liczbę 41.183 skarg rozpatrzonych przez Trybunał w 2010 r., z czego „tylko” 2.607 skarg zostało zakończonych 1.499 wyrokami. Już na tym etapie żonglowania statystyką system strasburski może oddziaływać hektycznie, a przez to zniechęcać do jakiegokolwiek korzystania z niego, a wręcz prowadzić do braku poważnego traktowania go.